pilkington team

Naprawa i polerowanie szyb


Twoja szyba jest porysowana i przeszkadza podczas jazdy? W szybie jest odprysk od kamienia i obawiasz się, że szyba może pęknąć? Zastanawiasz się nad wymianą szyby ale chciałbyś zachować oryginalną do ewentualnej sprzedaży samochodu? Zapytaj naszego pracownika o możliwość naprawy szyby.

 

 

Naprawiamy uszkodzenia powstałe na skutek uderzenia kamienia w szybę – tzw „oczka”. Jeśli uszkodzenie jest punktowe i nie nastąpiło pęknięcie liniowe szyby to w większości przypadków szybę można „uratować”. Z naprawą uszkodzonej szyby nie należy zwlekać gdyż odkładanie naprawy w czasie w większości przypadków skutkuje zabrudzeniem ubytku i pęknięciem szyby. Naprawa polega na wzmocnieniu szyby w miejscu ubytku i zminimalizowaniu ryzyka powstania dalszego pęknięcia. Dysponujemy sprawdzoną metodą naprawczą Glas Weld Systems, która - oprócz uzupełnienia ubytku – daje możliwość zmniejszenia widocznego śladu po uderzeniu kamienia.

Koszt naprawy wynosi od 70 do 150 zł i zajmuje około 20 min. Naprawy „oczek” wykonujemy praktycznie „od ręki”.

Bezpośrednio po naprawie auto możemy użytkować w normalny sposób. 

 

Czynniki decydujące o skutecznej naprawie szyby: 

  • Wielkość uszkodzenia (odprysku) nie powinna przekraczać 22 mm, czyli wielkości monety 2 zł.
  • Uszkodzenie powinno być naprawione jak najszybciej od chwili powstania.  Z upływem czasu do oprysku dostają się zabrudzenia, przez co utrudnione jest później zespolenie się żywicy ze szkłem.
  • Rozwarstwienie foli PVB (łączącej warstwy szkła).  W przypadku pojawienia się pęcherzyków w obszarze uszkodzenia, naprawa może skutkować dalszym odklejaniem się folii.
  • Zmiana zabarwienia odprysku.  Jeżeli miejsce uszkodzenia zmieniło kolor na szary, to dalsza naprawa zabezpieczy odprysk przed poszerzaniem się, ale nie zniweluje powstałego zabarwienia.  

 

Etapy naprawy:

  • Odparowanie wilgoci (ogrzanie uszkodzonego miejsca)
  • Wytworzenie próżni przez usunięcie powietrza
  • Wypełnienie uszkodzenia światło-utwardzalną żywicą
  • Utwardzanie żywicy za pomocą promieniami UV-A
  • Wypełnienie ubytku gęstą warstwą żywicy i wyrównanie jej za pomocą nożyka

 

Najczęściej zadawane pytania:

CZY KAŻDE USZKODZENIE MOŻNA NAPRAWIĆ?
Niestety nie. Naprawie podlegają tylko odpryski nie przekraczające wielkością monety 50 groszy. Odprysk również nie powinien znajdować się blisko krawędzi szyby (min. 8 cm od czarnej obwódki wokół krawędzi szyby). Pęknięcia liniowe nie podlegają naprawie. W wyjątkowych sytuacjach pęknięcie liniowe można nawiercić i zakleić żywicą ale szybę pękniętą i tak trzeba będzie w końcu wymienić.

CZY PO NAPRAWIE SZYBY ZOSTAJE WIDOCZNY ŚLAD?
Tak, zawsze po naprawie zostaje ślad. Przeważnie jest to bardzo mały, ledwie widoczny punkt. Najważniejsze jest to, że zabezpieczamy miejsca przed dalszym pękaniem.

CZY PO WYKONANIU NAPRAWY ODPRYSK NIE BĘDZIE DALEJ POSTĘPOWAĆ?
W zdecydowanej większości przypadków po wykonaniu naprawy - szyba wraca do swoich właściwości i pęknięcie nie postępuje.

CZY RODZAJ SZYBY MA WPŁYW NA EFEKT NAPRAWY?
Tak, np. w miejscu naprawy szyby solarnej (fioletowej) może zostać biały ślad.

CZY JEST GWARANCJA NA NAPRAWĘ ODPRYSKU?
Ze względu na możliwość umyślnego uszkodzenia szyby po naprawie, powszechnie nie jest wydawana gwarancja na naprawę. Firma Autofenix wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów od lat stosuje zasadę, dzięki której w wypadku pęknięcia naprawionej przez nas szyby, udzielamy rabatu na montaż nowej szyby markowej. Podsumowując: gwarancji nie ma, ale jest potwierdzona wysoka skuteczność.

CZY OPERACJA NAPRAWY SZYBY JEST BEZPIECZNA?
Tak, ze względu na wieloletnie doświadczenie praktycznie wykluczyliśmy możliwość niepowodzenia podczas naprawy. Jednak - ze względu na różnorodność uszkodzeń - naprawa jest wykonywana na ryzyko Klienta.

ILE TRWA NAPRAWA SZYBY I CZY KONIECZNE JEST WCZEŚNIEJSZE UMAWIANIE TELEFONICZNE?
Naprawa szyby to operacja trwająca od 15 do 30 min. Usługę tą wykonujemy od ręki, więc nie jest konieczne rezerwowanie terminów.

JAK ZABEZPIECZYĆ ODPRYSK DO CZASU NAPRAWY?
Jeżeli przytrafi się nam odprysk, należy go zabezpieczyć przed dostawaniem się do środka zanieczyszczeń. Można w tym celu zakleić miejsce zwykłą bezbarwną taśmą biurową. Z zaklejonym taśmą oczkiem nie należy jeździć zbyt długo. W celu zminimalizowania ryzyka dalszego pęknięcia szyby zalecane jest jak najszybsze naprawienie powstałego uszkodzenia. 

 

Na życzenie Klienta wykonujemy również polerowanie szyby czołowej. W większości przypadków szyby porysowane są na skutek braku kontroli stanu wycieraczek, nieumiejętnego stosowania skrobaczki do lodu, piachu, błota, kontaktu z ostrym lub twardym przedmiotem. W zależności od rodzaju i głębokości rys daną szybę możemy „odświeżyć” a rysy spolerować lub w znacznym stopniu zniwelować. Każdy przypadek porysowanej szyby jest inny i nie wszystkie rysy da się spolerować. W zależności od rodzaju i głębokości rys daną szybę możemy „odświeżyć” a rysy spolerować lub w znacznym stopniu zniwelować. Rysy matowe i otarcia można praktycznie w całości usunąć. Rysy ostre ale płytkie zostaną częściowo spolerowane lub wygładzone i staną się "szkliste". Rysy ostre oraz głębokie zostaną spolerowane w stopniu niewielkim więc warto rozważyć wymianę szyby na nową. Z tego powodu każde polerowanie szyby poprzedzone jest oględzinami szyby i krótką konsultacją w celu określenia możliwości spolerowania danych rys i oszacowania efektów naszej pracy. Do polerowania szkła używa się przede wszystkim tlenku ceru, który przed zmieszaniem z wodą występuje w postaci białego proszku. W celu uniknięcia zabrudzenia karoserii samochodu pojazd zostaje przykryty folią ochronną. Polerowanie to proces czasochłonny i wymagający wyjątkowej uwagi osoby, która wykonuje usługę. Fragment porysowanej szyby polerowany jest pod wieloma kątami, dzięki czemu nie ma ryzyka powstania efektu załamania obrazu - czyli tzw. "soczewki".

Polerowanie szyby czołowej kosztuje przeważnie od 120 do 180 zł i zajmuje 2-2,5 godz.

 

~ Jeśli Twoja szyba jest porysowana lub posiada ślad po uderzeniu kamienia, a uszkodzenie spełnia kryteria naprawy - naprawimy profesjonalnie za konkurencyjną cenę ~